Kanał o oszczędzaniu i inwestowaniu pieniędzy w drodze do niezależności finansowej. Nazywam się Mateusz Samołyk, z wykształcenia jestem inżynierem i dążę do osiągnięcia wolności finansowej i przejścia na wczesną emeryturę (FIRE) w wieku 40 lat.

Serdecznie zachęcam do oglądania filmów, komentowania i subskrybowania kanału oraz podawaniu dalej moich materiałów osobom, które ich potrzebują :).

/Mateusz Samołyk, autor Inwestomat.eu


Inwestomat

Z wielką radością informuję, że spodziewamy się drugiego dziecka (córeczki). Bardzo rzadko dzielę się "prywatą", ale odkąd 2 lata temu na świat przyszedł nasz synek, wszystko w naszym życiu nabrało nowego, większego sensu. Teraz z wielką radością z Mariką spodziewamy się córeczki, nie mogąc się doczekać, kiedy znowu "wywróci nasze życie do góry nogami" :).

Dla nas oznacza to dużo, dużo pracy.
Dla bloga i kanału oznacza to trochę mniej wpisów i aktywności.

Teraz już wiecie, co zmotywowało mnie do pisania drugiej książki i czemu tak mi zależy, by wydać ją jeszcze w tym roku ;-).

Wszystkiego dobrego! Dużo, dużo szczęścia życzymy wszystkim obserwującym :).

Mateusz i Marika (z inwestomatu).

2 days ago | [YT] | 1,136

Inwestomat

Czy w książce o wolności finansowej, którą zamierzam wydać w tym roku powinienem opisać wykorzystanie OKI (pomimo tego, że jeszcze nie wiemy nawet, czy to konto w ogóle powstanie)?

3 days ago | [YT] | 48

Inwestomat

Inwestowanie małych kwot ma wielki sens, ale nie przynosi spektakularnych efektów. W poniedziałek szczery materiał o tym, czemu warto zacząć nawet mimo niewielkich oszczędności, ale jak ustawić racjonalne oczekiwania wobec wzrostu kapitału w przyszłości, gdy inwestujemy niewiele.

1 week ago | [YT] | 183

Inwestomat

Nasz arkusz do śledzenia inwestycji jeszcze nigdy nie był tak dobry! Zapraszam do używania nowej wersji, nad którą Piotrek pracował kilka miesięcy i która wynosi nasz arkusz na zupełnie nowy, dużo wyższy poziom niż wcześniej. Z arkusza korzysta kilka tysięcy osób i stale, od 4 lat, jest on zupełnie darmowy.

Link do arkusza: inwestomat.eu/plik-do-prowadzenia-portfela
Link do instrukcji aktualizacji: inwestomat.eu/wlasny-arkusz-do-monitorowania-inwes…
(NAJWAŻNIEJSZE) Postaw kawę Piotrkowi (naprawdę zasłużył!): buycoffee.to/piotrek-portfolio-tracker

Wykaz zmian w wersji 2.0:
- Dodaliśmy nową zakładkę Benchmarki (beta), która pozwala porównywać swój portfel z wybranymi ETF-ami oraz inflacją CPI w Polsce.
- Dodaliśmy nową zakładkę Sprzedaż Podsumowanie, która pokazuje osiągnięty zysk / stratę oraz szczegóły dla każdej transakcji sprzedaży.
- Przepisaliśmy na nowo zakładkę Obligację, poprawiając wydajność formuł, obliczenia dla obligacji TOS oraz dodając kolumnę z informacją o bieżącym oprocentowaniu.
- Podczas dodawania zakupu obligacji skarbowych dodaliśmy możliwość automatycznego pobierania oprocentowania ze strony MF.
- Dodaliśmy skrypt (dostępny w menu Inwestycji), do przepisania całej zakładki Obligacje. Skrypt też pobiera oprocentowanie z MF (koniec problemu marcowych serii), zastępuje formuły liczbami tam, gdzie to możliwe oraz odtwarza wszystkie obliczenia.
- Uporządkowaliśmy zakładkę Transakcję, usuwając z niej kolumny techniczne (XIRR oraz klucz).
- Dodaliśmy kilka nowych źródeł danych: analizy.pl i bankier.pl (dla funduszy TFI), Yahoo (dla akcji, ETF-ów, krypto), Bossa (dla GPW) oraz zmieniliśmy kolejność pobierania danych, ograniczając problematyczne źródła (Biznesradar i Google Finance).
- Usprawniliśmy skrypt do zapisywania historii. Od teraz zmiany na Dashboard nie powinny powodować błędów całego skryptu. Do tego skrypt zawiera kilka zabezpieczeń na błędne dane (np brak kursów walutowych, które zerowały aktywa zagraniczne).
- Dodaliśmy nowy typ transakcji: Transfer środków.
- Dodaliśmy możliwość dodawania prowizji w innej walucie niż PLN.
- Naprawiliśmy kilka błędów (np. zmiana procentowa dla Obligacji z Catalyst).

Miłego korzystania!
Pozdrowienia
Piotrek i Mateusz

2 weeks ago | [YT] | 241

Inwestomat

Akcje, obligacje i złoto to świetna kombinacja, ale tylko jeśli nie przesadzi się z ilością złota w portfelu. Już jutro na moim kanale wideo o polskiej wersji portfela Golden Butterfly, czyli akcje + obligacje EDO + złoto. Warto obejrzeć, bo był to w ostatnich latach zdecydowanie jeden z najlepszych i najprostszych portfeli o stałych proporcjach.

Historycznie też, ale tylko, jeśli ktoś nie przesadził z ilością złota w portfelu (bo bywało ponad 25 lat na minusie!). O Golden Butterfly warto wiedzieć, bo w polskiej wersji jest nawet lepszy od zagranicznych. Do zobaczenia jutro na kanale i w sekcji komentarzy (jak zwykle)! Czekam zwłaszcza na argumenty za większą ilością złota w portfelu!!!!!! ;-)

3 weeks ago | [YT] | 180

Inwestomat

Większość z nas prowadzi portfele złożone z akcji i obligacji, ale są też tacy, którzy dodają do portfela trochę złota. W poniedziałkowym podcaście sprawdzę, jak dobrze radziły sobie różne portfele akcji, obligacji i złota z perspektywy Polaka i polskiego złotego. Jest to znane jako "złoty motyl", tylko ja stworzę i przeanalizuję go w polskim wariancie.

3 weeks ago | [YT] | 194

Inwestomat

Mówili, że to treści za trudne na Insta. Mówili, że bez wideo w tle z kimś robiącym coś niezwiązanego z finansami to nie ma sensu. Mówili, że to za późno, by wejść na Insta. Na szczęście dla nas - mylili się! Wielkie dzięki dla mojej kochanej Mariki za to, że tak sprawnie i tak ciekawie prowadzi naszego Instagrama.

A Wam dziękuję za zaufanie mierzone liczbą 5000 obserwujących. To dla nas wielka motywacja do wrzucania ciekawych materiałów także na ten portal.

3 weeks ago | [YT] | 220

Inwestomat

Zapraszam do obejrzenia mojego gościnnego wystąpienia u Przemka Górczyka. Zwłaszcza, że zadał mi mnóstwo pytań, których nikt inny nie zadał nigdy wcześniej. Szczerze polecam!

4 weeks ago | [YT] | 26

Inwestomat

Już dziś o 17:00 na kanale Przemka Górczyka możecie obejrzeć naszą 2-godzinną rozmowę o tym, czemu ETF-y nigdy nie dają obiecanych 8% rocznie, dlaczego nie warto kopiować portfeli innych i o mojej próbie tradingu na dźwigni o bardzo mieszanych efektach. Będzie też o bitcoinie, wycenie spółek oraz tym, dlaczego czasem warto odciąć się od internetu, by znaleźć swoją prawdziwą pasję.

Serdecznie zapraszam! Unikalna rozmowa z kimś spoza branży, dzięki czemu mogłem porozmawiać na zupełnie nowe tematy, których nie poruszyłem jeszcze nigdzie indziej.

4 weeks ago | [YT] | 259

Inwestomat

Zwolennikom teorii spiskowej o tym, że środki z IKE i IKZE zostaną zagarnięte przez państwo, polecam wyobrazić sobie Panią Grażynkę z ZUS-u, która dzwoni do domu maklerskiego i po kolei zleca sprzedaż wszystkich instrumentów finansowych z IKE i IKZE Kowalskiego. Zadziałało?

Jeśli nie, to zapytaj się, czemu wierzysz akurat w to, że państwo zablokuje/zagarnie/wywłaszczy środki i instrumenty finansowe z kont IKE i IKZE zamiast:
- Zagarnięcia części lub całości środków na rachunkach bankowych.
- Zagarnięcia reszty środków w OFE.
- Redukcji wydatków budżetowych.
- Opcja domyślna: po prostu "stworzenia" nowych środków (tzw. dodruk), co jest opcją dostępną dla banku centralnego i może pomóc z własnym długiem w kraju, który ma ok. 75% obligacji wyemitowanych we własnej walucie.

Czemu akurat IKE i IKZE? Czy w ogóle wiecie, jak niewiele jest tam środków wobec potrzeb budżetowych państwa?

1 month ago | [YT] | 180