Źródło Życia

Spotkanie z Bogiem, to relacja osobowa. Pismo Święte posiada wymiar ponadczasowy. Słowo Boga jest nieustannie ożywiane przez Ducha Świętego. "Źródło Życia", to kanał internetowy prowadzony przez duchownych Kościoła Starokatolickiego. Jego tematem przewodnim jest refleksja nad Słowem Bożym - Źródłem Życia. Pismo Święte, jest jak woda i pożywienie, którymi powinien karmić się człowiek wierzący. Uczmy się każdego dnia spożywać Chleb Słowa Życia.
Źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego jest Liturgia. Na naszym kanale internetowym będą również zamieszczane reportaże filmowe z ważnych wydarzeń liturgicznych w życiu naszej wspólnoty.


Źródło Życia

🕊️ Uroczystość Zesłania Ducha Świętego i Sakrament Bierzmowania w Jeleniej Górze! 🕊️
Z wielką radością informujemy, że w minioną niedzielę, w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (24 maja 2026 r.), nasza wspólnota przeżywała wyjątkowe chwile. W Kaplicy starokatolickiej w Jeleniej Górze odbyła się uroczysta Liturgia, podczas której udzielono Sakramentu Bierzmowania.
Sakrament chrześcijańskiej dojrzałości przyjęło troje naszych wiernych. Znamieniem Daru Ducha Świętego umocnił ich Zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego w RP, J.E. Ks. Bp Waldemar Maj.
To ogromna radość i wielkie święto dla całego naszego Kościoła! Nowo bierzmowanym życzymy, aby Duch Pocieszyciel nieustannie ich prowadził, obdarzał swoimi siedmioma darami, a także napełniał odwagą, miłością i pokojem serca na każdy dzień. Niech to wydarzenie umocni Was w wierze i odważnym dawaniu chrześcijańskiego świadectwa. 🙏
Dziękujemy Księdzu Biskupowi za udzielenie sakramentu, a wszystkim zgromadzonym wiernym za wspólną modlitwę, obecność i wsparcie w tak ważnym dla nas dniu!

#Bierzmowanie #KościółStarokatolicki #JeleniaGóra #ZesłanieDuchaŚwiętego #DuchŚwięty #ZieloneŚwiątki #Wspólnota #Sakrament #Wiara #BpWaldemarMaj

4 weeks ago | [YT] | 4

Źródło Życia

Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał! 🕯️✨
Za nami Wielka Noc– pełna światła, nadziei i radosnego śpiewu Alleluja! W dniu 4 kwietnia 2026 r. w naszej jeleniogórskiej kaplicy uroczyście celebrowaliśmy Liturgię Wigilii Paschalnej.

🔥 Światło w mroku
Nasze świętowanie rozpoczęliśmy na zewnątrz kaplicy. W ciemnościach nocy rozbłysło nowe światło – obrzęd poświęcenia ognia przypomniał nam, że Chrystus rozprasza wszelkie mroki naszego życia.

🙏 Uroczysta Liturgia
Tej najważniejszej nocy w roku liturgicznemu przewodniczył JE Ks. Bp Waldemar Maj. Wspólnie dziękowaliśmy za dar nowego życia i odkupienia.

Słowo Boże wygłosił Ks. Piotr Janowski. W swojej poruszającej homilii przypomniał nam fundamentalną prawdę naszej wiary: zbawienie w Jezusie Chrystusie jest całkowicie darmowe! To dar miłości, na który nie musimy zapracowywać – wystarczy otworzyć na niego swoje serce.
Zwieńczeniem naszej wspólnej modlitwy była uroczysta procesja. Z pieśnią na ustach i dzwonami w tle ogłosiliśmy całemu światu, że Grób jest pusty, a Pan naprawdę żyje!
Dziękujemy wszystkim obecnym za wspólną modlitwę, zaangażowanie i tworzenie tej pięknej wspólnoty. Niech radość tego poranka wielkanocnego zostanie z Wami na każdy dzień!

2 months ago | [YT] | 10

Źródło Życia

Za nami szczególna, pełna ciszy i głębokiej zadumy Liturgia Wielkiego Piątku. Dzisiejszym obrzędom upamiętniającym mękę i śmierć Chrystusa przewodniczył ks. Krzysztof Pawlus - Rektor Seminarium Duchownego.
W wygłoszonej homilii Ksiądz Krzysztof zostawił nas z niezwykle ważnym przesłaniem. Podkreślił, że choć na Golgocie padły słowa o wypełnieniu, to nie wszystko zostało skończone. Śmierć na krzyżu nie jest kresem, lecz bramą – a historia miłości Boga do człowieka pisze się dalej w naszych sercach każdego dnia.
Na zakończenie liturgii, zgodnie z tradycją, przenieśliśmy Najświętszy Sakrament do Bożego Grobu. To tam, w ciszy i skupieniu, będziemy trwać na modlitwie, oczekując na poranek Zmartwychwstania.

2 months ago | [YT] | 2

Źródło Życia

Za nami wyjątkowy wieczór pełen zadumy i głębokiej modlitwy. Dziś w naszej jeleniogórskiej kaplicy uroczyście celebrowaliśmy Mszę Świętą Wieczerzy Pańskiej, która wprowadziła nas w tajemnicę Triduum Paschalnego. Wspólnie wspominaliśmy pamiątkę Ostatniej Wieczerzy – moment, w którym Jezus Chrystus ustanowił dwa nierozerwalnie związane ze sobą sakramenty: Eucharystię oraz Kapłaństwo.
Uroczystej liturgii przewodniczył bp Waldemar Maj, który w wygłoszonej homilii skierował do nas głębokie słowa o istocie i trudzie kapłańskiej posługi. Przypomniał nam, jak wielkim darem i odpowiedzialnością jest bycie pasterzem na wzór Chrystusa. 💐 Życzenia dla Pasterza: Wielki Czwartek to tradycyjnie dzień kapłański. Na zakończenie Mszy Świętej ks. Krzysztof Pawlus, w imieniu całego duchowieństwa, złożył naszemu biskupowi najserdeczniejsze życzenia, dziękując za jego pasterskie serce i przewodnictwo. Po zakończeniu Liturgii nastąpił poruszający moment – Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Ciemnicy. To symboliczne wejście w czas samotności i modlitwy Chrystusa w Ogrójcu. Dziękujemy wszystkim obecnym za wspólną modlitwę i stworzenie tak pięknej, modlitewnej atmosfery.
Zapraszamy do trwania na adoracji i wspólnego przeżywania kolejnych dni Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. 🙏⛪

2 months ago | [YT] | 2

Źródło Życia

W I Niedzielę Adwentu, 30 listopada 2025 r., w Jeleniej Górze odbył się VII Ogólnopolski Synod Kościoła Starokatolickiego w RP. To wyjątkowe wydarzenie rozpoczęło się Nabożeństwem pokutnym połączonym ze Spowiedzią Świętą ogólną, któremu przewodniczył ks. mgr Artur Miłański. Po Nabożeństwie rozpoczęła się uroczysta Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem JE Ks. Bpa Waldemara Maja, Zwierzchnika Kościoła Starokatolickiego w RP. Homilię wygłosił ks. mgr Artur Miłański.
Bezpośrednio po Mszy Świętej Hymnem do Ducha Świętego i Wyznaniem wiary rozpoczęły się obrady synodalne. Synod podjął uchwałę dotyczącą zmian w Prawie Wewnętrznym - Statucie Kościoła. Ważnym momentem było również wręczenie dekretu ks. lic. Krzysztofowi Pawlusowi, powołującego go na urząd Rektora Seminarium Duchownego Kościoła Starokatolickiego w RP na 5-letnią kadencję, do września 2030 r. Spotkanie zakończyło się w duchu braterskiej jedności podczas wspólnej agapy.
🙏 Niech czas Adwentu, który rozpoczęliśmy, umacnia nas w nadziei i prowadzi drogą pokoju.
#starokatolicki
#synodkosciola

6 months ago | [YT] | 7

Źródło Życia

W dniu 17 listopada 2025 r. na Starym Cmentarzu w Jeleniej Górze już po raz drugi sprawowana była Msza Święta za zmarłych, której przewodniczył oraz homilię wygłosił JE Ks. Bp Waldemar Maj, Zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego w RP. W atmosferze zadumy i modlitwy wspólnie uczciliśmy pamięć tych, którzy odeszli, powierzając ich Bożemu Miłosierdziu.

6 months ago | [YT] | 5

Źródło Życia

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego - 14 września AD 2025, to dla kleryka Norberta Banasia upragniony dzień obłóczyn. Mszę Świętą sprawował i obrzędowi obłóczyn przewodniczył JE Ks. Bp Waldemar Maj, Zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego w RP. Mszę Świętą poprzedziło Nabożeństwo pokutne. Natomiast na zakończenie życzenia nowoobłóczonemu w imieniu Prezbiterium Kościoła złożył ks. Krzysztof Pawlus. Kleryka Norberta polecamy wszystkim w modlitwie, aby godnie nosił strój duchowny.

9 months ago (edited) | [YT] | 3

Źródło Życia

W dniu 18 maja 2025 r. JE Ks. Bp Waldemar Maj, Zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej przewodniczył Mszy Świętej połączonej z Obrzędem poświęcenia nowej Kaplicy Kościoła pw. Św. Benedykta, opata. Ksiądz Biskup wygłosił również homilię. Rektorem Kaplicy został ks. Krzysztof Pawlus. W Uroczystości uczestniczyli także: ks. Artur Miłański z Gdańska, ks. Piotr Janowski z Wałbrzycha oraz Wierni i Sympatycy Kościoła Starokatolickiego.

1 year ago | [YT] | 5

Źródło Życia

W dniu 2 lutego Kościół obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego, potocznie zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Liturgia święta Ofiarowania Pańskiego nosi cechę uroczystości oraz radości z powodu pierwszego wejścia Chrystusa do świątyni, a zarazem cechę ofiary, bowiem przychodzi On i do świątyni, aby być złożonym w ofierze. Kościół wspominając to wydarzenie zaprasza nas wszystkich do pójścia na spotkanie z Chrystusem w domu Bożym, gdzie możemy Go odnaleźć w sprawowanej Eucharystii i uczcić swego Zbawiciela, składając Mu hołd wiary i miłości, podobnych do wiary i miłości Symeona i Anny i przyjąć Go do serca. Mszy Świętej w Święto Ofiarowania Pańskiego sprawowanej 2 lutego 2025 r. o godz. 12.00 w Kaplicy Kościoła Starokatolickiego w RP pw. Świętej Rodziny przewodniczył oraz homilię wygłosił Ksiądz Biskup Waldemar Maj - Zwierzchnik Kościoła. Ksiądz Biskup zgodnie z tradycją na początku Mszy Świętej poświęcił również przyniesione gromnice.

1 year ago | [YT] | 1

Źródło Życia

W dniach 28-29 września AD 2024 w Kaplicy Kościoła Starokatolickiego w RP pw. Świętej Rodziny odbyło się Spotkanie Prezbiterium Kościoła. Dni skupienia rozpoczęły się nabożeństwem pokutnym oraz Mszą Świętą, której przewodniczył ks. mgr Artur Miłański. W niedzielę natomiast Mszy Świętej przewodniczył JE Ks. Bp Waldemar Maj, Zwierzchnik Kościoła.

1 year ago | [YT] | 2