Nazywamy się Ola, Michał, Julka i Maciek. Rodzinsonada to kanał na Youtube opowiadający o stylu życia jaki prowadzimy wychowując dzieci. Wyskakujemy na robinsonady gdzie tylko się da i jak tylko się da. Najbardziej lubimy karawaning. Uwielbiamy także góry, wypady pod namiot, a nawet czasami gdzieś polecimy. Często próbujemy nowych rzeczy. Uczymy się nowych potraw, gramy w różne gry i staramy się podejmować różne aktywności. Próbujemy także stworzyć piękny ogród koło naszego domu. Całe nasze życie i rodzina to jedna wielka Rodzinsonada.


Rodzinsonada

Deszcz nadal nas gonił, a my ciągle przed nim uciekaliśmy. 🌧️ Plan na nasz wyjazd można powiedzieć, że zupełnie nie istniał. A gdy jakoś powstawał jak feniks z popiołów, to i tak za chwilę dostawał w czapę i się wysypywał. Tak to już jest z tymi planami.

W teorii poniżej Syrakuz, w rezerwacie Vendicari, nie miało prawa padać. Taka była teoria. Wymyśliliśmy sobie nocleg na dziko u bram rezerwatu w San Lorenzo. Taki wariant idealny. Sprawdzamy miejscówkę — jak fajna, to już się nie ruszamy. Idziemy pochodzić po rezerwacie i wieczorem wracamy do kampera.

No i plan, jak to plan, padł z niemiłosiernym hukiem. Dlaczego? No oczywiście dlatego, że prognozy sobie, a realia pogodowe sobie. 🌦️ Do tego ktoś sobie ogrodził rezerwat i zaczął pobierać opłaty. No i byśmy zapłacili oczywiście, gdyby ktoś był. Nikogo jednak nie było. Tylko płot i tyle.

Znacie to z psem ogrodnika? Tak właśnie było na Sycylii. Chwila dyskusji — czy być bardzo niegrzecznym, czy świętszym od papieża i… wygrał strach przed czeluściami piekieł. A może to nie strach, tylko zwykłe poszanowanie i wiara, że bez prawa i porządku wszystko szybko zamienia się w chaos?

Idea teraz była taka: park jest duży, to może da się z innej strony. Tyle że… nie wyszło, bo to czarne, co wisiało i straszyło, ponownie postanowiło się oberwać. 🌩️ Ze zgliszczy planu trzeba było znowu coś wymyślić. Następne pinezki mieliśmy dopiero w Modice. No to co… jedziemy? Jakoś to będzie. W najgorszym razie wrócimy na tę miejscówkę na noc.

Jeszcze trochę o tym nocowaniu na dziko. Jakoś tego nie czujemy. Prześpimy się, ale tylko wtedy, gdy naprawdę musimy i nie mamy innego wyjścia. Sprawa nie jest jednowymiarowa i kiedyś wymaga dłuższego wyjaśnienia. Zostańcie z nami — na pewno nasze refleksje dotyczące nocowania na dziko jeszcze się pojawią. 🌙

Ruszyliśmy. 🚐 Po drodze mijaliśmy wielkie gospodarstwa uprawy warzyw. Teraz już wiemy, skąd te warzywa biorą się zimą w naszych Lidlach czy Biedronkach. Gdy dojechaliśmy do Modiki, ponownie przypomnieliśmy sobie, jak się jeździ po sycylijskich miasteczkach. I to uczucie déjà vu… ej, my tu przed chwilą byliśmy 😉

No ale jakoś nie zahaczyliśmy kamperem wystającego balkonu i zaparkowaliśmy na parkingu, z którego absolutnie nie wynikało, czy jest on płatny, czy nie. A to, że nie było gdzie zapłacić, postanowiliśmy — nie pierwszy raz — zaryzykować. Wspomniane wyżej czeluście się ucieszyły, ale my się nie poddaliśmy. Deszcz się na nas uwziął, więc może nikomu nie będzie się chciało wlepiać mandatów w taką pogodę. 😅

Sama Modica zrobiła piorunujące wrażenie. Głównie ze względu na położenie, gęstość i starość zabudowy, jak i na ciepłe, pomarańczowe wieczorne światło oraz odblaski mokrej nawierzchni, które w taką pogodę dodawały klimatu. ✨

A w Modice jest słynna na cały świat manufaktura czekolady Antica Dolceria Bonajuto. Jak znacie trochę Olę, to wiecie, że żadnej słodkości nie przepuści. Tak więc słynny, stary sklepik był numerem jeden na naszej liście. I się nie zawiedliśmy.

W sumie piękne miejsce. Ola lubi słodycze, a ja mięso. Dolceria połączyła te dwa smaki w jedno ciasteczko? Nie wierzycie? Musicie to zobaczyć na naszym filmie. No i naszą reakcję na ten wymysł. 🍫

W tym wpisie dodaję wiele szczegółów, których nie ma na filmie. Dlatego warto te opisy także sobie czytać.

Otóż zwiedzając Modikę, Maciej wyrżnął na śliskich schodach i rozwalił sobie wargę. To będzie tłumaczyło jego unikanie kamery w następnych filmach. Nie chciał, aby to pokazywać, choć z tego, co pamiętam, pozwolił nagrać urywek na ten temat w kolejnych odcinkach. 🤕

Po powrocie do kampera mandatu nie było, więc mogliśmy pojechać na noc. Nie chcieliśmy wracać na wschodnie wybrzeże, więc spróbowaliśmy przenocować na kempingu Flinstons. W teorii miał być otwarty. W teorii, bo gdy dojechaliśmy, nikogo nie było. A na naszej skrzynce mailowej widniało: „zapraszamy jutro”.

No super! Zwłaszcza dla kogoś, kto robi objazdówkę i zatrzymuje się tylko na jedną noc. Mogli chociaż dać nam jakiś sposób wjazdu — zapłaciłbym z rana. A co zrobiliśmy w zaistniałych okolicznościach, to już zobaczycie na filmie ze zwiedzania Modiki z kamperem. Zapraszamy. 🎬

https://youtu.be/Eg0Xkg-UteI

1 week ago | [YT] | 14

Rodzinsonada

Deszcze nas prześladuje. A my staramy się jechać kamperem, tam gdzie nie pada. Z jakim skutkiem? To zobaczycie już na nowym filmie:

Środa 03 Czerwca, 18:55

ZAPRASZAMY!

2 weeks ago | [YT] | 18

Rodzinsonada

Katania podczas święta Święta Agata z Sycylii jest naprawdę tłoczna i głośna! 🔊🏙️ Przez całe miasto noszone są szczątki męczennicy, bary pękają w szwach, a na ulicach roi się od handlarzy, artystów… i naciągaczy. 😅 Jedni tacy próbowali naciągnąć też nas.

Film zaczynamy jednak od kempingu Jonio. Na szczęście otwarty jest w zimie. 🏕️ Tu zostawiliśmy naszego kampera i pokazaliśmy Wam krótko teren kempingu. Następnie ruszyliśmy 5 km do centrum – szliśmy wzdłuż morza i była to naprawdę piękna trasa. 🌊☀️ Dzień wcześniej, biegnąc na pokaz fajerwerków, było już ciemno i nie zwróciliśmy uwagi, jak przyjemny jest ten spacer.

Niestety, gdy dotarliśmy do centrum – sielanka się skończyła. 😅 Zaczęło być głośno, każdy skrawek miasta był zastawiony autami, a na ulicach mnóstwo ulicznych sprzedawców, tysiące skuterów, dziurawe chodniki, wytarte oznaczenia i grafiti na poczerniałych od pyłu wulkanicznego budynkach. 🛵🏚️ Czy było brzydko? Oj nie! Było autentycznie, a my uwielbiamy zwiedzać takie miejsca.

Mimo wszystko miasto nas męczyło, więc poszliśmy do ogrodu botanicznego. 🌿🌸 Jeśli dobrze nas znacie, wiecie, że nie przepuścimy okazji, żeby zachwycać się pięknymi roślinami. Ogród okazał się prawdziwą oazą ciszy i spokoju – zdecydowanie polecamy, tym bardziej że wstęp był darmowy! 🙌

Po wizycie w ogrodzie byliśmy już bardzo głodni. 🍽️ Ale jak coś zjeść w święto św. Agaty? Tłumy na ulicach, knajpy pełne – ciężko było znaleźć miejsce. Udało nam się gdzieś usiąść i zamówić szybki uliczny posiłek. Ja chciałem spróbować pasta alla Norma – sycylijskiego spaghetti z bakłażanem 🍆🍝 – i było niezłe, choć porcje naprawdę małe. Tosty Oli i Maćka były wręcz „biedne” 😅, co tłumaczy, dlaczego znaleźliśmy wolne miejsce w knajpie.

Wciąż głodni, postanowiliśmy coś dojeść. Ola kupiła mi kolejny smak arancini, a sobie cannoli i słynne ciastko – „cycek św. Agaty”. 🍰💗 Wygląda jak delikatna pierś kobieca, ale ostrzegam – nie patrzcie na nie w kategoriach wulgarnych. To wypiek z mocnymi korzeniami w religii i tradycji – przypomina męczeństwo świętej Agaty, która została brutalnie okaleczona poprzez amputację piersi. Więcej o św. Agacie znajdziecie w naszym filmie. W każdym razie – te ciastka były chyba najlepszymi, jakie kiedykolwiek jedliśmy! Musicie ich spróbować.

Po posiłku ruszyliśmy dalej w kakofonii dźwięków, festynów, straganów i tłumów. 🎉 I w końcu… trafiliśmy na procesję z relikwiarzami i szczątkami św. Agaty. Relikwiarze nosi się cały dzień po ulicach miasta, by chronić Katanie przed Etną 🌋 i nieprzewidywalną naturą tego regionu. Są tak ciężkie, że co kilkadziesiąt metrów robi się przerwy – odpoczynek lub zmiana noszących. Cały dzień w wielkim gwarze – nie ma tu nabożności w tradycyjnym rozumieniu. Raczej atmosfera przypomina… imprezę sportową! 🏋️‍♂️🎶

Na koniec ktoś próbował nas naciągnąć – nie zdradzimy szczegółów, musicie sami zobaczyć w filmie. Zapraszamy do oglądania i przeżycia święta razem z nami! 🎥✨

https://youtu.be/BM96JkqZhQE

3 weeks ago | [YT] | 12

Rodzinsonada

W tym momencie ZOSTALIŚMY NACIĄGNIĘCI!

Schemat oszustwa jest taki:
- idzie sobie chłopaczek z ptaszkami i się nimi bawi
- szuka dzieciaków, których to zainteresuje
- podchodzi do nich i zaczyna im kłaść te ptaszki na ramionach na głowie
- dzieciaki szczęśliwe, a on oferuje, że zrobi zdjęcie
- po chwili jesteście już zmanipulowani i zasadą konsekwencji dalej w to brniecie
- po zrobieniu zdjęcia słyszycie, że NALEŻY SIĘ 20 Euro

UWAŻAJCIE NA TO WE WŁOSZECH.

Czy się udało nam się z tego wyplątać? O tym już na naszym vlogu:
środa: 27 maja 2026, godzina: 18:55

Zasubskrybuj, aby nie ominąć naszego środowego vloga:
www.youtube.com/channel/UC4c1...

3 weeks ago | [YT] | 14

Rodzinsonada

Film który wrzuciliśmy poza harmonogramem na nasz kanał, to nie jest VLOG. Nagraliśmy gigantyczny pokaz fajerwerków na świętą Św. Agaty w Katanii i postanowiłem, że w sumie powinien też się znaleźć pośród naszych filmów, jako część tej niesamowitej Sycylijskiej przygody.

-> Co jednak najważniejsze, to kontekst tego filmu. A był on taki: <-

Wróciliśmy zrypani z Etny. Dowiedzieliśmy się na kempingu, że pokaz jest za 20min i mamy 5km. Rzuciliśmy się (po wejściu na Etnę) biegiem. 5km w 20min to nie lada wyczyn zwłaszcza po tych katańskich uliczkach, więc na tyle pary nie mieliśmy. Spóźniliśmy się z 20min (ja się spóźniłem ze 25min 😉), ale pokaz opóźnił się z pół godziny, więc jakimś cudem byliśmy w jego sercu. Wiadomo, że na filmie się tego tak nie odda. Ale przeżycie było cudowne. Potem trzeba było jeszcze te 5km wrócić. Słowem dodatkowe 10km po wycieczce w góry, a połowa w biegu. No a wiecie, 20 lat już nie mamy 🤭

Na zdjęciach 3 różne miniatury jakie zwykle przygotowuje do filmu. Po jakimś czasie ustawiam tą która pokazuje najdłuższy czas oglądania.

BTW: A tak przy okazji. Od jakiegoś czasu zaczęliśmy robić krótkie shorty związane z filmem. Jednak postanowiliśmy je wrzucać nie przed wyjściem filmu, ale po nim. Po prostu w shorcie można ustawić powiązany z nim film, a ciężko to ustawić, gdy film jeszcze nie jest publiczny. Będę się starał w Shorcie dorzucić coś ciekawego, czego nie było do końca na filmie, albo uwypuklić jakąś ciekawą scenę z filmu. Do tego taki short pozwoli też szybko nadgonić i być na bieżąco z naszym kanałem w przypadku ludzi, którzy dopiero nas odkryli, albo dawno nie widzieli. Zapraszamy więc także na nasze krótkie treści.

3 weeks ago | [YT] | 7

Rodzinsonada

🌋 ETNA ZIMĄ – SZALEŃSTWO CZY PRZYGODA ŻYCIA? ❄️🚐

Wjechaliśmy kamperem na wysokość Rifugio Sapienza, by zmierzyć się z potęgą wulkanu! Zamiast wjazdu kolejką, postawiliśmy na własne nogi i szlak 702. 🥾

Co nas spotkało na górze?
🖤 Niesamowity, czarno-biały świat – czarny żwir, lawa i biały puch.
☁️ Zlewanie się białych chmur z białym śniegiem
🧗‍♂️ 2-3 godziny podejścia w warunkach, które zmieniały się z minuty na minutę.

Ale to nie koniec! Gdy już myśleliśmy, że najtrudniejsze za nami i zajadaliśmy tortille w ciepłym kamperze, do naszych drzwi zapukała sąsiadka z kampera obok... 😲 Ostrzeżenie, które usłyszeliśmy, zmusiło nas do natychmiastowej zmiany planów.

Gdzie uciekliśmy na noc? I dlaczego zima na Etnie bywa nieprzewidywalna?

👇 ZOBACZ NASZ NAJNOWSZY FILM! 👇
https://youtu.be/lMwz4wH_pZk

Dajcie znać w komentarzach, czy odważylibyście się na nocleg pod aktywnym wulkanem w taką pogodę! ⛈️👇

4 weeks ago | [YT] | 11

Rodzinsonada

Czy kamper to bezpieczne schronienie, gdy nad Sycylią rozpętuje się piekło? 🌋⛈️

Tej nocy w Giardini Naxos nie zapomnimy długo. Huk był tak potężny, że pierwszą myślą była erupcja Etny... a potem przyszedł grad. Słuchanie, jak lodowe kulki bębnią o dach wypożyczonego auta, to test dla nerwów każdego podróżnika. 🤯

Na szczęście po każdej burzy wychodzi słońce (i to dosłownie!), a my ruszyliśmy odkrywać mityczną Taorminę. Choć czasami w okienku pogodowym jest inne okienko pogodowe 🤪

W nowym vlogu pokazujemy:
✅ Jak wygląda nocna burza i gradobicie w kamperze.
✅ Magiczne Teatro Antico di Taormina (udało nam się wejść za darmo! 🎭).
✅ Praktyczne wskazówki: gdzie zaparkować kamperem w tej okolicy, żeby nie zwariować.

Zimowa Sycylia jest nieprzewidywalna, ale przez to absolutnie magiczna. Zapraszamy na film! 👇 https://youtu.be/uURGC9YXM2w

1 month ago | [YT] | 16

Rodzinsonada

🚨 TAORMINA KAMPEREM – AMBICJA CZY SZALEŃSTWO? 🚐🇮🇹

Mówili: „Nie pchajcie się tam dużym autem”. Mówili: „Będzie ciasno”. Mieli rację! 😂

Taormina to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, ale dla kamperowicza to prawdziwy tor przeszkód. Wąsko, górzyście, kręto, a parkingi... cóż, to oddzielna historia.

W naszym najnowszym filmie zabieramy Was w trasę, która kosztowała nas sporo nerwów:
❌ Pocałowaliśmy klamkę w zamkniętym kamperparku (z którego nie dało się zawrócić!).
🥾 Przeszliśmy mroczną ścieżkę Saracenów w chmurach.
🇮🇹 Ale też zachwyciliśmy się klimatem Corso Umberto!
💨 Zmasakrowaliśmy się wchodząc z powrotem na samą górę do Castelmola

Czy warto porywać się na Taorminę kamperem, czy lepiej zostawić auto daleko na dole i wsiąść w autobus? Oglądajcie nasz najnowszy odcinek z Sycylii! 👇

https://youtu.be/NWWRNerKDcU

Dajcie znać w komentarzach – jakie jest najbardziej „karkołomne” miejsce, w które wjechaliście swoim domem na kółkach? 😱👇

1 month ago | [YT] | 21

Rodzinsonada

🚨 MANDAT, OSUWAJĄCE SIĘ DROGI I ZAPACH SIARKI... czyli nasz 'słodko-gorzki' dzień na Sycylii! 🍋🚐

Zaczęło się słodko-gorzko – najpierw wynik egzaminu, a chwilę później... mandat w Cefalù. 🚔 Emocje w nas buzowały, ale postanowiliśmy uciec od zgiełku w sam środek wyspy, w góry Parco delle Madonie.

To, co tam przeżyliśmy, to był prawdziwy rollercoaster:
😱 Przejazd trasą SS120, gdzie droga dosłownie uciekała spod kół.
🏚️ Niesamowity URBEX w opuszczonym XIX-wiecznym uzdrowisku Terme Sclafani Bagni (znaleźliśmy tam nawet stare flipery!).
♨️ Coś jakby kąpiel w termalnym źródle, które śmierdzi jajem ('siarka to przy tym perfuma!'), ale oferuje widoki warte miliony dolarów.

Na koniec dnia Katania przywitała nas szlabanami na sprawdzonej miejscówce... Szukanie noclegu kamperem po ciemku to najgorsze, co może być. 🌙🥺

Gdzie ostatecznie wylądowaliśmy? Zobaczcie w najnowszym filmie! 👇

🎬 https://youtu.be/7twjVeyDcwM

Dajcie znać w komentarzach, czy mieliście kiedyś taką kumulację nieszczęść i pięknych chwil w jeden dzień? 😅👇

#Sycylia #VanLife #Podróże #Kamper #Urbex #Przygoda #Włochy #BlogPodróżniczy

1 month ago | [YT] | 22

Rodzinsonada

Z ankiet wynikły 3 rzeczy, których się nie spodziewałem. Mówię o nich podczas losowania wejściówek na targi Caravan Camper Show w Nadarzynie. Zwycięzcom serdecznie GRATULUJEMY! Wejściówki wyślemy do was podanym przez was emailem.

2 months ago | [YT] | 2